ISSN 1458-8439
takaisin

Kalliin samppanjan ominaisuudet

27.4.2006

”Bollinger (Grande Année 1990) on kyllä ihan oikeasti todella hyvää ja maistuu tehdyn laskiaiskalan kera erinomaisen hyvältä. Kuplan rakenne on exelentti, maku tirskahtelee kitalaen takaosassa samettisen softisti ja jälkimaku antaa vivahteen intohimoisen punaiseen silkkiin ja samettiin.”
Matti Karppanen alias Chef Karppa, toimitusjohtaja ja itseoppinut kotikokki leikkimielisessä Karpan keittiössä –artikkelissaan ”Fisua al horno ja samppanjaa” Kiinteistöposti nro 2 maaliskuu 2006.


takaisin
 

© 2002-2025 JWJ-Nautiskelija Oy. Tietosuojaperiaatteet ja toimituspolitiikka. Tietojen kopioiminen ja julkaiseminen on tekijänoikeuslain mukaisella tavalla kielletty. Viinien hintatiedot ovat hankinta- tai arviointihetken hintoja, eikä niitä päivitetä. Katso Nautiskelijan tilaajaperusteisen viinitietosivuston esittely. Nautiskelijan viinitiedon sivusto hyödyntää evästeitä ja sivustoa selaamalla hyväksyt evästeiden käytön.