takaisin
Helmikuun valkoviinit 2/2005 |
4.2.2005 |
Monien suomalaisten ensimmäisiä laadukkaampia viinejä oli chileläisen San Pedron, suomennettuna ”Pyhän Pietarin”, Gato- eli Kissaviinit. Nykyisin se on yhä selvemmin volyymimerkki ja tavoiteltu edullinen hinta määrää pullon sisällön. Todennäköisesti onnistunein on tällä hetkellä Sauvignon Blanc –viini. Se, kuten myös muut Kissa-viinit, on suunniteltu mahdollisimman nuorena juotavaksi. Vuosikerran 2004 SB-viini maksaa 6,69 euroa eli vanhaa rahaa edelleen neljäkymmentä markkaa. Edullisille chileläisille viineille pistävät kampoihin eteläafrikkalaiset. Lähes harrastajan tasoiset pisteet sai sekalaisesta rypälecocktailista valmistettu Goats do Roam Western Cape 2003 hintaan 7,98 euroa. Perinteistä eteläafrikkalaista tervamaisuutta on löydettävissä. Kirpeät hapot ovat kesytettyjä ja reilu 14 voltin etanoli pyöristää. Joidenkin ravintoloiden perusviininä on Winecorpin Capelands Classic White Western Cape 2003. Tilausvalikoimalisä nostaa hinnan 8,24 euroon, mutta pisteet ovat hyvää laatutasoa. Edelliseen verrattuna hapokkuus on selvempää. Alkon SB-viineissä edullisimpia ja samalla hyvää laatutasoa edustaa Miguel Torreksen chileläinen Miguel Torres Santa Digna Curico 2003 hintaan 8,30 euroa. Luokitus on tosin asiantuntijalle poikkeuksellisen voimakkaan raparperimaisen oksaalihapon vuoksi, mutta tavaraa tässä mahdollisimman nuorena juotavassa viinissä riittää.
Talven keskellä Alkon uutuusviinien sekä erityisesti uutuusvalkoviinien markkinoilla on hiljaista
Nautiskelija seuraa reaalimaailman vaatimuksia eikä viinimaailmassa muiden elintarvikkeiden tyyliin toimi periaate ”halvalla hyvää” puhumattakaan halvemmalla parempaa, etenkin jos potkun määrä on tärkeä laatukriteeri. Vuoden 2004 tyydyttävät laatupisteet (70-79) saaneet viinit saavat suositeltavan perusviinin luokituksen, jos ne maksavat enintään yhdeksän euroa. Hintarajaa on nostettu siis yhdellä eurolla. Suositeltavan luokituksen saa nyt tämän perusteella perinteistä manipuloitua kalifornialaista volyymiviinien tyyliä edustava Sutter Home Family Vineyard Selection Chardonnay California 2003 hintaan 8,51 euroa. Puolikuivan viinin nautittavuuspisteet ovat 76, tosin kriittiselle kuluttajalle sopivat peruspisteet jäävät välttävän puolelle. Monelle mutkattomuus on tärkeä viinin hankintakriteeri Chardonnay-lajikkeen ohella.
Euroopan hellevuosi 2003 kannattaa hyödyntää ja yleensä viineistä löytyy muihin vuosikertoihin verrattuna selvää tavaraa. Drouhinin perusburgunderi Laforet hintaan 9,88 euroa tarjoaa kypsyyden tuomaa pyöreyttä ja selvää tavaraa. Jälkimaussa on myös mineraalisuutta. Viini on tosin nyt hieman sulkeutunut eivätkä hapot ole vielä kunnolla esillä, mikä tuottaa selviä makeuden aistimuksia. Viini kannattaa nyt dekantoida tai odottaa vuosi. Eksoottisia hedelmiä ja pähkinämäisyyttä on selvästi sitrusten lisäksi. Viileä Saksa korjaa suurimman hyödyn kuumasta kasvukaudesta ja vuosikerran 2003 saksalaiset kuivat ja puolikuivat valkoviinit kannattaa pitää mielessä.
Laadukkaat espanjalaiset tarjoavat vastinetta rahoilleEspanja ei kuulu muodikkaisiin viininmaihin, mutta listan kolme viiniä tulevat Galiciasta sekä Kataloniasta. Pienoinen epämuodikkuus toisaalta pitävät hinnat kuluttajaystävällisinä. Tilausvalikoiman Adegas Valmiñor Albariño Rias Baixas 2003 hintaan 14,59 euroa tarjoaa oppikirjaesimerkin alueen kansainvälisesti arvostettuun Albariño-rypäleeseen. Reilu kypsyys tuottaa nyt makeutta, mutta hapot voimistuvat lyhyellä säilytyksellä. Parfyymisia eksoottisia ja mineraalisia aromeja riittää ja suuntuntuma on lähes täyteläinen. Nuoruuden rehevyyttä riittää ja viiniä on hauska juoda. Nautittavuuspisteet ovat erittäin hyvät 86.
Miguel Torres hinnoittelee parhaimmat viininsä pääsääntöisesti kuluttajaystävällisesti, koska niiden taloudellinen merkitys on vähäinen volyymiviinien rinnalla. Terävintä kärkeä käytetään imagomarkkinoinnissa. Mikäli haluaa äärimmilleen tammitetun ja reilun hedelmäisen Chardonnay-viinin, on ratkaisu Milmanda Concha de Barbera 2002 29 euron hintaan. Nautittavuudesta tuli kiitettävät 90 pistettä. Jälkimaku on upea ja onnistuneet katkeroaineet antavat potkua. Tämä tyyli alkaa olla jo Uuden maailman viineissä yhä harvinaisempaa. Chardonnayta vähemmän muodikas ja siten kohtuullisemmin hinnoiteltu on Sauvignon Blanc, eikä Torreksen Fransola Penedes 2003 tuota pettymystä. Marjavetoiset ja parfyymiset aromit ovat nyt pinnalla, mutta vuoden säilytyksellä tammimainen pyöreys, mausteet, savumaisuus ja pähkinämäisyys lisääntyvät. Tilausvalikoiman hinta on erittäin kohtuullinen 18,89 euroa. Kumpikin viini on täyteläinen ja saa arvoviinin luokituksen. Lisäksi Fransola kestää hapettamista poikkeuksellisen hyvin ja säilyy hyvin kolme vuotta, jolloin siis aromit muuttuvat tammivetoisiksi ja aromit parsavetoisemmiksi.
Viimeisen neljän kuukauden aikana arvioidut vähittäismyynnin harrastajaluokituksen kuivat harrastajan valkoviinit sekä perusviinit. Tilaajat voivat asettaa omat lisähakurajoitteensa ja poimia omiin tarkoituksiinsa sopivat viinit. Viimeisen puolentoista vuoden aikana maistetut vähittäismyynnin Alsacen viinit. Katso vertailun vuoksi viimeisen vuoden Nautiskelijan maistamat Viking Linen valkoviinit.
|
577477
|
Miguel Torres Milmanda Concha de Barbera 2002 Bottled 23.10.2003
|
90 |
29,00 € (38,67 € / l)
|
|
Espanja - Katalonia/ Concha de Barbera DO - Miguel Torres, Chardonnay |
Ostoslistalle |
|
9.1.2005 |
|
Arvio |
Täyteläinen, erittäin hapokas, voimakkaan tamminen/maanläheinen. Harrastajan viini. Arvoviini.
|
|
|
|
|
904297
|
Miguel Torres Fransola Penedes 2003
|
88 |
18,89 € (25,19 € / l)
|
|
Espanja - Katalonia/ Penedes DO - Miguel Torres, Sauvignon Blanc |
Ostoslistalle |
|
9.1.2005 |
|
Arvio |
Täyteläinen, hapokas, voimakkaan tamminen/maanläheinen. Harrastajan viini. Arvoviini.
|
|
|
|
|
954767
|
Valmiñor Albariño Rias Baixas 2003
|
86 |
17,59 € (23,45 € / l)
|
|
Espanja - Galicia/ Rias Baixas DO - Adegas Valmiñor, Albariño |
Ostoslistalle |
|
14.1.2005 |
|
Arvio |
Täyteläinen, hapokas. Yleiskäyttöinen. Harrastajan viini.
|
|
|
|
|
587717
|
Woodbridge Select Vineyard Series Ghost Oak Chardonnay California 2002
|
82 |
12,94 € (17,25 € / l)
|
|
Yhdysvallat - Kalifornia/ (Central Valley/ Lodi) - Constellation/ Robert Mondavi/ Woodbridge, Chardonnay |
Ostoslistalle |
|
10.12.2004 |
|
Arvio |
Keskitäyteläinen, kohtuuhapokas, tamminen. Harrastajan viini.
|
|
|
|
|
543297
|
Miguel Torres Santa Digna Sauvignon Blanc Curico 2003
|
81 |
8,30 € (11,07 € / l)
|
|
Ranska - Valle Central/ Curico - Miguel Torres, Sauvignon Blanc |
Ostoslistalle |
|
20.12.2004 |
|
Arvio |
Täyteläinen, erittäin hapokas, tamminen. Asiantuntijan viini.
|
|
|
|
|
953807
|
Winecorp Capelands Classic White Western Cape 2003
|
81 |
8,24 € (10,99 € / l)
|
|
Etelä-Afrikka - Western Cape - Winecorp/ Longridge/ Capelands, Muu vaalea |
Ostoslistalle |
|
14.12.2004 |
|
Arvio |
Keskitäyteläinen, erittäin hapokas. Yleiskäyttöinen. Harrastajan viini.
|
|
|
|
|
580407
|
Beringer Stone Cellars Chardonnay California 2002
|
81 |
9,83 € (13,11 € / l)
|
|
Yhdysvallat - California (Kalifornia) - Fosters/ Beringer Blass, Chardonnay |
Ostoslistalle |
|
3.2.2005 |
|
Arvio |
Keskitäyteläinen, erittäin hapokas, tamminen. Yleiskäyttöinen. Harrastajan viini.
|
|
|
|
|
8142
|
Joseph Drouhin Laforet Chardonnay Bourgogne 2003
|
81 |
9,88 € (13,17 € / l)
|
|
Ranska - Burgundi/ Bourgogne AC - Joseph Drouhin, Chardonnay |
Ostoslistalle |
|
20.12.2004 |
|
Arvio |
Keskitäyteläinen, hapokas, tamminen. Yleiskäyttöinen. Harrastajan viini.
|
|
|
|
|
570427
|
Fairview Goats do Roam White Western Cape 2003
|
80 |
7,98 € (10,64 € / l)
|
|
Etelä-Afrikka - Western Cape - Charles Back/ Fairview/ Goats do Roam, Muu vaalea |
Ostoslistalle |
|
10.12.2004 |
|
Arvio |
Kevyt, hapokas. Yleiskäyttöinen. Harrastajan viini.
|
|
|
|
|
581187
|
Sutter Home Selection Chardonnay California 2003
|
76 |
8,51 € (11,35 € / l)
|
|
Yhdysvallat - Kalifornia - Sutter Home, Chardonnay |
Ostoslistalle |
|
10.12.2004 |
|
Arvio |
Kevyt, hapokas, tamminen. Perusviini.
|
|
|
|
|
8004
|
San Pedro Gato Blanco Sauvignon Blanc Valle Central 2004
|
73 |
6,69 € (8,92 € / l)
|
|
Chile - Valle Central - San Pedro/ Gato, Sauvignon Blanc |
Ostoslistalle |
|
22.12.2004 |
|
Arvio |
Kevyt, katkeroainemainen, hapokas. Perusviini.
|
|
|
|
|
576497
|
Carmel Selected Emerald Riesling Chenin Blanc Shomron 2003
|
71 |
7,55 € (10,07 € / l)
|
|
Israel - Shomron - Carmel Vineyards, Muu vaalea |
Ostoslistalle |
|
10.12.2004 |
|
Arvio |
Kevyt, välimakea, kohtuuhapokas. Perusviini.
|
|
|
|
|
4471
|
Altia Muskotaly Unkarilainen Puolikuiva Valkoviini NV
|
69 |
4,99 € (6,65 € / l)
|
|
Unkari - - Altia, Muscat |
Ostoslistalle |
|
20.12.2004 |
|
Arvio |
Kevyt, välimakea, kohtuuhapokas. Keskimääräinen vastine.
|
|
|
|
|
|
takaisin
|