ISSN 1458-8439
takaisin

Heinäkuun punaviinit 7/2004

26.6.2004
Listan viineissä on niukasti edullisia viinejä ja perusviiniksi nousee australialainen kolmen litran hanapakkaus BRL Hardy Varietal Range Shiraz South Eastern Australia NV hintaan 24,90. Yrttivetoisia tanniineja riittää ja jälkimaku kuuluttaa pihviä, mutta muuten viini on onnistuneesti rakennettu. Samaa ei voi sanoa Castel Freresin Midin Paul Valmeras Roche Mazet Cabernet Sauvignonista. Hintaakin on edelliseen verrattuna neljä euroa enemmän. Viini sopii lähinnä modernia hedelmäistä ja riittävän kypsän tanniinista tyyliä karsastaville. Nautiskelijan näin selvä karvaus on nykyviinissä virhe. Perusviinin luokitukseen yltää Bernolinin perusbeaujolais vuodelta 2002. Tanniinit ovat erittäin niukat, kirpeät hapot korostuvat ja tasapainottavaa hedelmää riittää. Hinta on tarkkaan harkittu 7,99 €. Hinnat ovat arviointihetken mukaisia eikä niitä muuteta, joten niissä saattaa olla muutoksia Alkon heinäkuun hinnastossa.

Eri hetkinä arvioidut samat nuoret porvoolaiset tarjoavat jännitystä sisältönsä samanlaisuuden suhteen
Etelä-Italian ja Sisilian ”viiniaitasta” vyörytetään viinejä eikä aina vaatimattomasti hinnoiteltunakaan kuten sisilialainen Terre Dei Solari Nero d´Avola-Syrah Sicilia 2002 hintaan 8,74 €. Reilun maanläheisyyden ja kaarnamaisuuden selittää 30 prosentin Syrah-osuus. Asiantuntijalle viinin peruspisteet ovat 80, mutta nautittavuus jää tyydyttävän puolelle. Nautiskelijan kriitikko ei ole vakuuttunut ainakaan nykynäyttöjen perusteella Syrahin lisäarvosta Sisiliassa. Arvattavasti kuitenkin tuottajat ja EU-tukien jakajat ovat päätelleet toista, koska lajike toimii kuumassa Australiassa niin kyllä se kuumassa Sisiliassakin toimii. Chileläisen Errazurizin Syrah Aconcagua Valley on nuortunut alkukeväästä kaksi vuotta ja myynnissä on nyt vuosikerta 2003. Hedelmäisyyttä ja nautittavuutta riittää ja turvallisesti harrastajan luokituksella. Korkean 14,5 prosentin etanolipitoisuuden vuoksi yleiskäyttöinen viini kannattaa hieman jäähdyttää.

Perinteistä tervamaista ja autonrengasmaista eteläafrikkalaisuutta tarjoaa Spier Inspire Cabernet Sauvignon Western Cape 2002 hintaan 8,86 euroa. Hyvät pisteet ovat asiantuntijalle. Tanniinit kuuluttavat pihviä. Yleensä muut kuin Nautiskelija luokittelevat näin uutetun ja etanolisen (14 %) tyylin puhtaan täyteläiseksi. Porvoon suhteellisen nuorena juotavan vuosikerran 2001 Chateau Cambon la Pelouse Haut-Medoc tarjoaa kahdenkympin (tarkemmin 19,90) hintaan vihreitä tanniineja ja supistavuutta sekä edellisen eteläafrikkalaisen tapaan vaatii asiantuntijan otetta sekä pihviä. Mikäli arvostaa nautittavuutta porvoolaisissa tavaran ohella pitää maksaa kymppi lisää Chateau Chasse-Spleen Moulis 2001:n tapauksessa. Pisteet ovat erittäin hyvät.

Porvoolaisten, ja etenkin nuorten sellainen, juominen on erittäin riskaabelia, koska monet viinit todennäköisesti sulkeutuvat pian – usein muutaman kuukauden kuluessa - markkinoille tulon jälkeen. Tämä riski kannattaa huomioida viinin valintakriteereissä. Porvoolaiset ovat normaalistikin tilanneherkkiä viinejä ja etenkin nuorina. Saint-Emilionin reilun uuden tammen vetämästä Chateau Grand Maynesta vuodelta 2001 on kaksi arviota. 14.5.04 arvio on Alkon lehdistömaistelusta, jossa toimittajalla oli hyvin aikaa maistaa hapetettua viiniä. Kuitenkin hieman myöhemmin vastaava reilu tavara puuttui ja viini oli kovasti puumainen tai toiselta nimeltään fenolinen. Pelkkä sulkeutuneisuus ja normaalit yksilölliset pullovariaatiot eivät selitä eroa. Myöskin Saint-Julienin Chateau Beychevellen 14.5.04 arvio vaikuttaa hieman ylimitoitetulta eikä viinistä nyt saa paljoa irti ja karvasaineet ovat selvät.

Listan ainoa potentiaalisesti kiitettävä viini on piemontelainen Conterno Fantino Barolo Sori Ginestra 1999. Barolojen hintatason huomioiden 43,50 euroa on järkevä hinta. Ikääkin on todennäköisesti sen verran ja tyyli kypsyyttä ja hedelmäisyyttä korostavaa, että sulkeutumisen ei pitäisi uhata. Kannattaa miettiä kannattaako ”säästää” 6,90 euroa ja hankkia saman alueen Barbaresco Marchesi di Gresy Martinenga 1999. Tyylikkyys on yllättävän niukkaa ja muutenkin tyyli on ”maalaismaista” modernin tekniikan vastakohtana. Artikkelin loppu

449757 Chateau Grand-Mayne Saint-Emilion 2001
89 53,20 € (70,93 € / l)
Ranska - Bordeaux/ Libourne/ Saint-Emilion/ Saint-Emilion Grand Cru AC - J.P. Nony/ Chateau Grand-Mayne, Porvoon tumma sekoite Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Täyteläinen, erittäin tanniininen, hapokas, voimakkaan tamminen/maanläheinen. Harrastajan viini. Arvoviini. Kellariviini.
442737 Chateau Chasse-Spleen Moulis 2001
86 29,20 € (38,93 € / l)
Ranska - Bordeaux/ Medoc/ Moulis AC - Chateau Chasse-Spleen, Porvoon tumma sekoite Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Täyteläinen, erittäin tanniininen, erittäin hapokas, tamminen. Asiantuntijan viini.
440117 Conterno Fantino Barolo Sori Ginestra 1999
85 43,50 € (58,00 € / l)
Italia - Piemonte/ Barolo DOCG - Conterno Fantino, Nebbiolo Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Täyteläinen, erittäin tanniininen, erittäin hapokas, voimakkaan tamminen/maanläheinen. Asiantuntijan viini. Arvoviini. Kellariviini.
455267 Marchesi di Gresy Barbaresco Martinenga 1999
84 36,60 € (48,80 € / l)
Italia - Piemonte/ Langhe/ Barbaresco DOCG - Tenute Cisa Asinari Marchesi di Gresy, Nebbiolo Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Täyteläinen, erittäin tanniininen, erittäin hapokas, tamminen. Asiantuntijan viini. Kellariviini.
442247 Villa Maria Cellar Selection Pinot Noir Marlborough 2002
83 18,93 € (25,24 € / l)
Uusi-Seelanti - South Island/ Marlborough - Villa Maria, Pinot Noir Ostoslistalle
11.6.2004
Arvio
Täyteläinen, tanniininen, erittäin hapokas, voimakkaan tamminen/maanläheinen. Asiantuntijan viini.
449757 Chateau Grand-Mayne Saint-Emilion 2001
82 53,20 € (70,93 € / l)
Ranska - Bordeaux/ Libourne/ Saint-Emilion Grand Cru AC - Chateau Grand-Mayne, Porvoon tumma sekoite Ostoslistalle
9.6.2004
Arvio
Täyteläinen, erittäin tanniininen, erittäin hapokas, voimakkaan tamminen/maanläheinen. Asiantuntijan viini. Arvoviini.
400357 Errazuriz Estate Syrah Aconcagua Valley 2003
82 8,76 € (11,68 € / l)
Chile - Aconcagua/ Aconcagua Valley - Errazuriz Estate, Syrah Ostoslistalle
19.5.2004
Arvio
Täyteläinen, tanniininen, hapokas, tamminen. Yleiskäyttöinen. Harrastajan viini.
444627 Chateau Cambon la Pelouse Haut-Medoc 2001
81 19,90 € (26,53 € / l)
Ranska - Bordeaux/ Medoc/ Haut-Medoc AC - E. et J.-P. Marie/ Chateau Cambon la Pelouse, Porvoon tumma sekoite Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Keskitäyteläinen, erittäin tanniininen, erittäin hapokas. Harrastajan viini.
443757 Spier Inspire Cabernet Sauvignon Western Cape 2002
81 8,86 € (11,81 € / l)
Etelä-Afrikka - Western Cape - Winecorp/ Spier, Cabernet Sauvignon Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Täyteläinen, erittäin tanniininen, erittäin hapokas, tamminen. Asiantuntijan viini.
443737 Chateau Beychevelle Saint-Julien 2001
80 37,20 € (49,60 € / l)
Ranska - Bordeaux/ Medoc/ Saint-Julien AC - Chateau Beychevelle, Porvoon tumma sekoite Ostoslistalle
9.6.2004
Arvio
Täyteläinen, erittäin tanniininen, erittäin hapokas, tamminen. Asiantuntijan viini. Arvoviini.
447927 Terre Dei Solari Nero d'Avola-Syrah Sicilia 2002
78 8,74 € (11,65 € / l)
Italia - Sisilia/ Sicilia IGT - SO.VI.PI/ Terre Dei Solari, Sisilian tumma sekoite Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Keskitäyteläinen, tanniininen, erittäin hapokas, tamminen. Asiantuntijan viini.
447907 J. Moreau Beau-Monde Pinot Noir Grande Reserve Bourgogne 2002
74 12,07 € (16,09 € / l)
Ranska - Burgundi/ Bourgogne AC - J. Moreau & Fils, Pinot Noir Ostoslistalle
11.6.2004
Arvio
Keskitäyteläinen, erittäin kuiva, tanniininen, erittäin hapokas, tamminen. Keskimääräinen vastine.
6341 Bernolin Beaujolais 2002
74 7,99 € (10,65 € / l)
Ranska - Burgundi/ Beaujolais/ Beaujolais AC - Jules Bernolin, Gamay Ostoslistalle
19.5.2004
Arvio
Kevyt, erittäin kuiva, katkeroainemainen, erittäin hapokas. Perusviini.
440148 BRL Hardy Varietal Range Shiraz South Eastern Australia NV BIB
70 24,90 € / 3 l (8,30 € / l)
Australia - South Eastern Australia - Constellation/ BRL Hardy, Syrah Ostoslistalle
11.6.2004
Arvio
Keskitäyteläinen, tanniininen, hapokas, tamminen. Perusviini.
447277 Calatrasi Selian Carignan Sidi Salem 2000
69 9,85 € (13,13 € / l)
Tunisia - Sidi Salem - Calatrasi, Carignan Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Keskitäyteläinen, kohtuutanniininen, hapokas, tamminen. Keskimääräinen vastine.
452757 Georges Duboeuf GD Red Pays d'Oc 2002
68 7,91 € (10,55 € / l)
Ranska - Languedoc-Roussillon/ Vin de Pays d'Oc - Georges Duboeuf, Australian tumma sekoite Ostoslistalle
14.5.2004
Arvio
Kevyt, kohtuutanniininen, erittäin hapokas. Perusviini.
448698 Paul Valmeras Roche Mazet Cabernet Sauvignon Pays d'Oc NV BIB
54 28,50 € / 3 l (9,50 € / l)
Ranska - Ranska/ Languedoc-Roussillon/ Vin de Pays d'Oc - Castel Freres/ Paul Valmeras, Cabernet Sauvignon Ostoslistalle
11.6.2004
Arvio
Keskitäyteläinen, tanniininen, hapokas. Rahantuhlaus.


takaisin
 

© 2002-2022 JWJ-Nautiskelija Oy. Tietosuojaperiaatteet ja toimituspolitiikka. Tietojen kopioiminen ja julkaiseminen on tekijänoikeuslain mukaisella tavalla kielletty. Viinien hintatiedot ovat hankinta- tai arviointihetken hintoja, eikä niitä päivitetä. Katso Nautiskelijan tilaajaperusteisen viinitietosivuston esittely. Nautiskelijan viinitiedon sivusto hyödyntää evästeitä ja sivustoa selaamalla hyväksyt evästeiden käytön.