ISSN 1458-8439

Juomavisa vko 39/ 2024

Näytä vastaukset 23.9.2024
  1. Alkon tilausvalikoimassa on myynnissä Terrazas de los Anders Grand Malbec Mendoza 2019 52 euron hintaan. Kirjoitusasu Alkon (poimittu 14.9.2024). Missä kohtaa tiedoissa on kirjoitusvirhe? Viini on muotijätti LVMH:n alkoholijuomadivisioonan Moet & Hennessyn tuottama.

    Argentiinalaisen tuottajan nimi on Terrazas de los Andes (ei Anders) eli Andien Terassit.
  2. Kun rypäleiden kasvukausi on kuuma ja normaalia kuivempi, kuinka kuohuviineissä saadaan pidettyä riittävän alhainen (enintään 12,5 %) etanolipitoisuus?

    Keräämällä tuleentumattomina eli arkielellä raakoina, joilla kaupanpäällisiksi saadaan perinteisempiä hapokas kuohuviinin olemusta, tosin samalla helposti vihreän katkeroainemaisella ja siemenmäisen punkkumaisella jälkimaulla.
  3. Jacob’s Creek on australialaisten eli Australiassa valmistettujen viinien merkki, mutta minkä maalaiseksi brändi usein lasketaan merkin omistaman konsernin kotimaan mukaan?

    Ranskalaiseksi. Jacob’s Creek on ranskalaisen juomajätin Pernod Ricardin australialainen viinimerkki. Menneenä kesänä Pernod Ricard (PR) myi merkin bränditoiminnot toisen juomajätin Accoladen omistajille. Viranomaishyväksyntä kaupalle vielä puuttuu.
  4. Millaiset viinilajit voisivat pärjätä Suomessa?

    Hybridit, jossa aitoviiniköynnöksen pitoisuus ei ole liian korkea. Pohjoisemmassa käytetään enimmäkseen risteyttämällä kehitettyjä hybridilajeja. Eli yleensä ei viljellä puhdasta aitoviiniköynnöstä Vitis viniferaa, vaan esimerkiksi pohjoisamerikkalaisten lajien törmäviinin Vitis riparian tai ojukkaviinin Vitis labruscan tai Kaukoidästä kotoisin olevan amurinviinin Vitis amaruensis-lajien risteytyksiä aitoviinin kanssa. Jotta köynnöstä ei tarvitse varttaa, niin aitoviinin osuus ei saa olla liian suuri. Riittävän korkealla hybridin aitoviiniköynnöspitoisuudella toisaalta tavoitellaan riittävästi aitoviiniin lajikkeita muistuttuvia viinien ominaisuuksia ilman häiritseviä ei-aitoviiniköynnöksiin yhdistettäviä häiritseviä piirteitä.
  5. euraava teksti on poimittu edullisen viinin paketista nauttimisen jälkeisiä vaikutuksia kuvaavana: ”Pirkko on vivahteikas ja ryhdikäs maailman nainen. Kun Pirkko lähtee ulos, hän etsii kaapista värikkäimmin mekon ja näyttävimmän lierihatun. Pirkko nauraa niin että naapuriin kuuluu eikä ole siitä tippaakaan pahoillaan. Ja kun Pirkko tanssii, niin hän kyllä totta vie tahtoo, että kaikki katsovat! Löydä sinäkin sisäinen Pirkkkosi!”. Mutta minkä maalaista ja minkä rypäleen ominaisuuksia tällaisella myyntitykityssepitelmällä myydään?

    Australialaista pahvitetrassa myytävää kuivaa (Alkon ilmoittama jäännössokeri 5 g/l) Quarisa Winesin tuottamaa ja suomalaisen maahantuoja Astra Wines myymää ja Ruotsissa pakattua Sauvignon Blanc viiniä. Viinin tavaramerkki on siis suomalainen erisnimi Pirkko. Viinin hinta on litran tetrassa 11 euroa. Nautiskelijalla viinin laatutaso on välttävä.
  6. Monet konsulttifirmat tekevät arvioita eri yritysten suurten tavaramerkkien eli brändien arvosta. Esimerkiksi Branddirectory-nimisen yrityksen mukaan maailman arvokkaimmat viinibrändit vuonna 2024 ovat: Moët & Chandon (1,3 mrd euroa), Chandon (950 milj.euroa), Veuve Clicquot (900 milj. euroa), Dom Perignon 750 milj. euroa), Changyu, Penfolds, Yellow Tail, Beringer, Jacob's Creek (320 milj. euroa) ja Lindemans (250 milj. euroa). Missä juomatyypissä saadaan hinnoiteltua tuotteet poikkeuksellisen korkeakatteiseksi?

    Neljä ensimmäisestä on huippukannattavan muotijätti LVMH:n merkkejä, joista muut paitsi Chandon ovat samppanjamerkkejä ja Chandonissakin kuohuviinit tärkeä tuoteryhmä. Konsulttifirmalla vaikuttaa kuitenkin helposti menevät brändien arvo ja yrityksen arvo ikävän usein sekaisin. Brändien arvossa on lisäksi paljon enemmän subjektiivisuutta kuin koko yrityksen arvossa. Esimerkiksi saman konsulttiyrityksen vuoden 2013 arvioissa Pernod Ricardin Mumm-samppanjabrändi (230 milj. euroa) on vuonna 2013 luokiteltu itsenäiseksi yritykseksi samoin kuin Moët & Chandon ja Veuve Clicquot.
 

© 2002-2022 JWJ-Nautiskelija Oy. Tietosuojaperiaatteet ja toimituspolitiikka. Tietojen kopioiminen ja julkaiseminen on tekijänoikeuslain mukaisella tavalla kielletty. Viinien hintatiedot ovat hankinta- tai arviointihetken hintoja, eikä niitä päivitetä. Katso Nautiskelijan tilaajaperusteisen viinitietosivuston esittely. Nautiskelijan viinitiedon sivusto hyödyntää evästeitä ja sivustoa selaamalla hyväksyt evästeiden käytön.